FOXTROT freestanding bathtub 170x75x64cm, legs bronze, black/white 72963
Code: 72963Product detailed description
The Polysan freestanding bathtubs in retro style are designed for those who like to go back in time. The comfortable shapes of the baths - this is a bath that has been tried and tested for generations. The bathtubs are made of high-strength composite material with thickness of 10-40 mm. They are supplied with support legs in three colour options - chrome, bronze or white.
- A special overflow kit
- (RAL 9005)
The freestanding bathtub can be one of the dominant elements in the bathroom. These bathtubs create an impression of comfort and luxury. Freestanding bathtubs are baths in a space that do not wrap, drape or tile. You can place this type of bathtub anywhere in the bathroom, perhaps even taking into account that you will enjoy a nice view from the bathtub. They have an elegant design and high strength and stability thanks to the material used. They are produced in a wide range of designs, so they are suitable for bathrooms of different styles. They can be used in modern, luxurious and classic bathrooms.
Additional parameters
| Category: | RETRO BATHTUBS |
|---|---|
| Warranty: | 24 měsíců |
| Weight: | 38.08 kg |
| EAN: | 8590729081166 |
| Color: | Bílá-černá/nohy bronz |
| Length: | 1700mm, 640mm |
| Width: | 750mm |
| Dimension: | 170x75x64 cm |
| Installation: | Samostojná |
| Objem: | 175l |
| Face: | Retro |
| Packaging: | 1ks |
| Balení neobsahuje: | Vanová souprava |
| Průměr odpadu: | 52mm |
| Brands: | POLYSAN |
| Material: | Gelcoat |
| The item has been sold out… | |