METRO tile White 7,5x15 (EQ-0) (1pc=0,5m2) 12738
Code: 12738Related products
RETRO3
€6,73
–5 %
TORELLO White Matt 2x30 (EQ-21) 21045_E
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
Delivery approx. 4 weeks
€5,23 excl. VAT
€6,33
RETRO3
€6,73
–5 %
LONDON Rosso 5x15 (EQ-21) 21057
Delivery approx. 4 weeks
€5,23 excl. VAT
€6,33
RETRO3
€15,31
–6 %
JOLLY Negro Brillo 1,2x20 22572_E
Delivery approx. 4 weeks
€11,88 excl. VAT
€14,37
RETRO3
€11,63
–5 %
LONDON White matt 5x30 (EQ-22) 21075
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
Delivery approx. 4 weeks
€9,04 excl. VAT
€10,94
RETRO3
€6,73
–5 %
TORELLO Gris Claro 2x30 (EQ-21) 21048
Delivery approx. 4 weeks
€5,23 excl. VAT
€6,33
Displayed in the showroom
RETRO3
€48,78
–6 %
METRO Blue 7,5x15 (EQ-0) (1bal=0,5m2) 21289
Delivery approx. 4 weeks
€37,88 excl. VAT
€45,84
SALE
Displayed in the showroom
RETRO3
€44,69
–6 %
METRO tile Cream 7,5x15 (EQ-0) (1bal=0,5m2) 12737
The average product rating is 4,9 out of 5 stars.
Central warehouse
€34,71 excl. VAT
€42
RETRO3
€11,63
–5 %
LONDON Black Matt 5x30 (EQ-22) 21081
Delivery approx. 4 weeks
€9,04 excl. VAT
€10,94
RETRO3
€5,10
–5 %
TORELLO Rosso 2x15 (EQ-20) 21033
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
Delivery approx. 4 weeks
€3,98 excl. VAT
€4,82
RETRO3
€6,73
–5 %
TORELLO Negro Brillo 2x30 (EQ-21) 21050
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
In stock
€5,23 excl. VAT
€6,33
RETRO3
€48,78
–6 %
METRO tile White 7,5x30 (pack = 1 m2) (EQ-0) (1pc=1m2) 14246
Delivery approx. 4 weeks
€37,88 excl. VAT
€45,84
RETRO3
€48,78
–6 %
METRO tile White Matt 7,5x30 (pack = 1 m2) (EQ-0) (1pc=1m2) 14247
Delivery approx. 4 weeks
€37,88 excl. VAT
€45,84
Displayed in the showroom
RETRO3
€48,78
–6 %
METRO Jade 7,5x15 (EQ-0) (1bal=0,5m2) 21288
Delivery approx. 4 weeks
€37,88 excl. VAT
€45,84
RETRO3
€6,73
–5 %
LONDON Blanco mate 5x15 (EQ-21) 21052
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
Delivery approx. 4 weeks
€5,23 excl. VAT
€6,33
RETRO3
€15,31
–6 %
JOLLY White Matt 1,2X20 (EQ-24) 22063
Delivery approx. 4 weeks
€11,88 excl. VAT
€14,37
RETRO3
€6,73
–5 %
LONDON Black Matt 5x15 (EQ-21) 21056
Delivery approx. 4 weeks
€5,23 excl. VAT
€6,33
Product detailed description
| Ordering Code | 12738 |
|---|---|
| brand | Equipe |
| Series | METRO 7,5x15 AND 7,5x30 |
| Dimensions | 7,5x15 |
| Format | Small |
| Style | Modern, Patchwork |
| Colors | White |
| Use | Cladding |
| Material | Ceramic |
| Surface | Lesk |
| Location | Bathroom, Kitchen |
| Warranty | 24 months |
| Weight per mj | 11,900 kg |
A separate chapter is patchwork and retro tiles. With their specific appearance, customers either love them or hate them. Either way, they are and always will be the perfect addition to stylish interiors and old houses.

Additional parameters
| Category: | RETRO WALL TILES EQUIPE METRO 7,5X15 / 7,5X30 / 10X20 |
|---|---|
| Weight: | 11.9 kg |
| EAN: | 8435404932824 |
| Color: | Lesk |
| Thickness: | 8mm |
| Series: | METRO Equipe |
| Dimension: | 7,5x15 cm |
| Packaging: | 1ks |
| Balení obsahuje: | 0.5m2 |
| Hmotnost / m2: | 11.9kg |
| Počet ks vbalení: | 44 |
| Use: | Obklad |
| Brands: | EQUIPE |
| Material: | Keramika |