ANTEA pedestal sink mixer, height 275mm, bronze 3096
Code: 3096Related products
Retro corner valve with nut, 1/2" x 3/8", bronze 2020BRO
ANTEA retro wall-mounted bath mixer complete, bronze (3016)
ANTEA wall mounted retro shower mixer in bronze
ANTEA retro wall-mounted basin mixer with spout, bronze (3176)
Retro shower column for connection to the faucet, head and hand shower bronze.
Retro ANTEA wall mounted mixer 150mm spacing bronze 3066
Retro concealed shower set 2 outlets bronze.
Product detailed description
The ANTEA faucet will take you back a few decades and you can furnish not only your bathroom but also your kitchen in retro style. The impression of an older patina can be enhanced by the bronze finish.
Sink stand mixer with inverted U-shaped spout.
The mixer handle is rotatable.
Connection to the water supply 3/8".
Dimensions: 180/175/275 mm.
Material: brass.
Surface finish: bronze.
The faucet comes standard with hot and cold water markings in Czech. The faucet also includes a package with Hot and Cold water markings in English.
On request, markings in Italian or French can also be supplied.
Additional parameters
| Category: | ANTEA BRONZE RETRO CROSSHEAD TAPS |
|---|---|
| Weight: | 1.59 kg |
| EAN: | 8024587002310 |
| Color: | Bronz |
| Length: | 275mm |
| Series: | Antea |
| Installation: | Stojánková |
| Control: | Kohoutek |
| Product depth: | 182mm mm |
| Face: | Retro |
| Packaging: | 1ks |
| Ostatní: | Otočné ramínko |
| Výška výtoku: | 175mm |
| Brands: | SAPHO |
| Material: | Mosaz |
Retro stand mixer sink mixer chrome.